_

بافت

_
بافت تستوری

بستر فیلتراسیون می تواند از نوع پارچه های بافته و یا بی بافت باشد. پارچه های بافته معمولا جهت فرآیند ها با نرخ فیلتراسیون و تمیزکاری پایین همانند سیستم های تکانی ( شیکری) و یا جریان معکوس (ریورس ایر) مورد استفاده قرار می گیرند و پارچه های بی بافت در فرآیند های با سرعت فیلتراسیون بالا و قدرت تمیزکاری قوی کاربرد دارند.

پارچه بافته
پارچه های بافته با الگوهای مختلفی جهت کاربرد های صنعتی متفاوت تهیه می شوند. از ویژگیهای عمده پارچه های بافته فضای خالی میان تارها و پودها است که امکان گریز غبار را فراهم می نماید. ساده ترین نوع بافت طرح تافته یا ساده (Plain) نام دارد. این نوع بافت معمولا به ندرت در فیلتراسیون استفاده می گردد زیرا میزان افت فشار آن حتی در حالتی که پارچه تمیز است و کیک غبار تشکیل نشده بالا است.
سایر بافت های متداول شامل  سرژه یا کجراه یا جناغی (Twill) و ساتن یا اطلس (Sateen, Satin) می باشد. پارچه با طرح سرژه نمی تواند به خوبی طرح تافته از عبور غبار ممانعت نماید ولی دیر تر دچار کور شدگی و مسدود شدن توسط غبار می گردد. منظور از کور شدگی، نفود غبار به داخل بافت پارچه است بصورتیکه توسط روشهای تمیزکاری قابل برگشت نیست. بافت سرژه دارای گذردهی مناسبی برای جریان هوا می باشد در حالیکه مقاومت بالایی نیز نسبت به سایش دارد. طرح ساتن نیز نمی تواند ذرات غبار را همانند طرح تافته جمع آوری نماید ولی دارای خاصیت جداشدن آسان کیک غبار در فرآیند تمیزکاری است.

تجهیزات مدرن مجموعه بزرگ تستوری از همه نوع نخ استفاده می‌کند و کیفیت بالای محصول را پیش و پس از تحویل، تضمین می‌کند. سیستم‌های یکپارچه کامپیوتری، دستگاه بافندگی ( Loom ) را کنترل و دستور بافت را صادر می‌کنند و برای تولید در مقیاس بزرگ مناسب هستند.

انواع مختلف نخ را می‌توان در الگوهای مختلف بافت پارچه فیلتر با هم ترکیب کرد:

  • ساده: بافت پارچه با ساختاری ساده انجام می‌شود، که در آن دو طرف پارچه از ظاهری یکسان و قابلیت نگه‌دار ( جذب ) بسیار بالایی برخوردار هستند.
  • جناغی: بافت با ساختار مورّب انجام می‌شود، که دو سمت پارچه ظاهر بافتی یکسانی را نشان نمی‌دهند. این نوع بافت مقاومت مکانیکی بسیار خوبی را در آزمایش‌ها ثابت کرده است.
  • ساتن: دو طرف پارچه همواره با یکدیگر متفاوت هستند و ظاهر پارچه بسیار صاف و نرم و روشن است؛ انتشار کیک و مقاومت در برابر گرفتگی این پارچه مثال نازدنی است.
بافت تستوری